wymiana oleju, silnikowego, samochodowego

Jaki olej wybrać i jak go właściwie wymienić?


Szanowni Państwo!
W tym artykule dowiecie się o:
– Właściwej wymianie oleju silnikowego.
Doborze oleju do silników i filtra.
– Jaki olej wybrać? „syntetyk” czy „minerał” ?
i wiele innych 👍
Zapraszamy!

Wymiana olejów silnikowych wydaje się być zagadnieniem banalnym (zlać olej , wymienić filtr, nalać świeży olej). Przez tą właśnie z pozoru prostotę tej operacji nie wszyscy użytkownicy samochodów zastanawiają się czy to wszystko co należy zrobić? Otóż to nie wszystko. Najważniejsze we wszystkim co robimy to identyfikacja potrzeb i prac które należy wykonać. W tym miejscu chciałbym przekazać kilka prostych porad, które mam nadzieję zaszczepią w użytkownikach samochodów żyłkę smarownika.

Dobór oleju do silników i filtra to podstawa.

Wymiana oleju silnikowego VENOL większości kojarzy się z wymianą oleju i filtra oleju. Dobór odpowiedniego oleju samochodowego VENOL jest stosunkowo łatwy ponieważ wystarczy zajrzeć do książki obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, który jasno precyzuje jakiej klasy olej  wg SAE, API/ACEA jest najlepszy dla naszego silnika. Dobór odpowiedniego filtra to już trudniejsza sprawa. Nie wystarczy skupić się jedynie na tym czy dany filtr pasuje do naszego samochodu. Jakość filtra równa się czystość silnika. Zależy to od materiału z którego taki filtr jest wykonany. Tanie wkłady filtracyjne są w większości wykonane z papieru, który w trakcje pracy ulega mikro pęknięciom co powoduje że stopień filtracji drastycznie spada a do układu przedostają się coraz większe zanieczyszczenia. Jak rozpoznać dobry filtr? Na opakowaniu dobrego filtra producent umieszcza oznaczenia o klasie filtracji i skuteczności filtracji. Filtry takie nazywa się filtrami absolutnymi. Filtry bez takich oznaczeń są tańsze ale skuteczność ich filtracji drastycznie spada w trakcie eksploatacji.

Przepłukiwać układ przed wymianą oleju czy nie?

Oczywiście, że przepłukiwać ponieważ to jak dotąd najskuteczniejszy sposób usuwania zanieczyszczeń z układu smarowania. Silniki można przepłukiwać na kilka sposobów: przepłukać silnik świeżym olejem takim jaki będziemy stosować lub nawet o klasę gorszym wg API czy ACEA – sposób drogi.

Użyć do płukania specjalnego oleju do płukania tzw. Flush Oil.

Zastosować dodatki wprowadzane do oleju tzw starego tuż przed jego wymianą. Dodatki takie zawierają skoncentrowane środki myjące które są w stanie wymyć w krótkim czasie wszelkie zabrudzenia.

Przepłukanie silnika przed wymianą oleju ma świetne działanie odświeżające dla silnika gdyż z wnętrza silnika usuwamy praktycznie wszystkie zanieczyszczenia i zabrudzenia. Zatem wlewając świeży olej nie będzie on od początku zmuszony do zdyspergowania zanieczyszczeń przez co dłużej i lepiej będzie chronił nasz silnik.

 Olej samochodowy „syntetyk” czy „minerał”?

Jak już wcześniej wspominałem przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego należy kierować się wskazaniami producenta silnika. Oczywiście można we własnym zakresie dokonywać zamian olejów silnikowych . O ile zamiana z oleju syntetycznego na mineralny nie wymaga wiele uwagi chociaż taka zmiana nic nie daje. Niektórzy użytkownicy samochodów którzy nie chcą wydawać pieniędzy na naprawę wyeksploatowanego silnika wierzą że jak zastosują tańszy i gorszy olej o wyższej klasie lepkości to usuną problem nieszczelności w silniku. Najbardziej popularne przechodzenie z oleju  5W/40 na 10W40. To nic nie daje i nie powinno się tak postępować. Przyśpiesza to jedynie zużywanie się silnika i zwiękasza zużycie paliwa. Zamiana z oleju mineralnego  na olej syntetyczny jest trudniejszym zagadnieniem. Należy pamiętać, że stosując olej syntetyczny bazujący na PAO ( polialfaolefina) nie nadaje się do stosowania do silników co do których producent nie przewidział stosowania olejów syntetycznych tylko np. semisyntetyczne czy mineralne. Oczywiście olej syntetyczny pozwala na wydłużenie okresu między wymianami nawet o dwa razy ale oleje syntetyczne nie są obojętne dla pospolicie stosowanych materiałów z których wykonuje się uszczelnienia. Jeżeli uszczelniacz nie jest kompatybilny to na skutek kontaktu z olejem syntetycznym może lekko zmniejszyć swoją średnice co prowadzi do pojawienia się wycieków oleju.

Silnik zużywa olej czy należy się bać?

To nie jest powód do strachu pod warunkiem że silnik jest w dobrej kondycji i nie ma wycieków czy przedmuchów. W dzisiejszym stanie techniki większość silników jest wykonywana jako jednostki doładowane a jeżeli nie doładowane to wysokoobrotowe. Większość producentów aby podnieść moc silnika i zmniejszyć zużycie paliwa stosuje zabieg polegający na luźniejszym spasowaniu elementów silnika a czasami rezygnacji z wielostopniowych pierścieni zgarniających na poczet systemu pojedynczego. Doszczelnienie silnika realizowane jest wówczas filmem olejowym. Zmniejszenie pasowania oczywiście daje wzrost mocy poprzez uzyskanie mniejszego tarcia wewnętrznego w silniku ale przy wysokich prędkościach obrotowych daje efekt  w postaci konsumowania oleju przez silnik. To po prostu uszczelniający film olejowy ulega spaleniu na skutek tego że pierścienie zgarniające nie są w stanie usunąć go w 100 %. Tak samo dzieje się w silnikach które mają przebieg ok 100 tys. km lub większy nawet przy niskich prędkościach obrotowych. Dlatego często słyszy się, że jak się lubi szybko jeździć po autostradzie to silnik musi spalić trochę oleju. Jest to zjawisko jak najbardziej normalne i niegroźne dla naszego silnika. Należy jedynie pamiętać o kontroli stanu oleju i jego uzupełnianiu. Producenci nowych samochodów nie ukrywają tego zjawiska i umieszczają stosowne zapisy w książkach obsługi. Zazwyczaj jest do ok 0,5 L na 1000 km. Moim zdaniem dolewki oleju jest to rzecz działająca zbawiennie na silnik. Dzięki dolewce co pewien czas dostarczamy porcję świeżego oleju który zawiera świeżą porcję dodatków.

Artur Piotrowski, Dyrektor Produkcji

Venol Motor Oil Sp. z o.o.

Łódź

Ekspert ds. Olejów Motoryzacyjnych

Źródło:

Właściwa wymiana olejów silnikowych VENOL – To takie proste.

www.venol.pl